Przejdź do treści
Strona główna » Srebro w ranie – zastosowanie i zalety

Srebro w ranie – zastosowanie i zalety

  Współczesna medycyna wykorzystuje różne formy srebra głównie ze względu na silne właściwości przeciwdrobnoustrojowe. W ostatnich latach badania doprowadziły do opracowania nowej postaci srebra TIAB, tj. titanum-argentum-benzoicum. Kompleks srebra TIAB w swojej strukturze zawiera aktywne jony srebra w połączeniu z dwutlenkiem tytanu odgrywającym rolę nośnika, do którego jest przyłączony także chlorek benzalkoniowy. 

  Srebro jest pierwiastkiem śladowym, niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Działa wspomagająco i wzmacniająco na system immunologiczny. Wraz z wiekiem spada zdolność przyswajania srebra, a w konsekwencji prowadzi to do jego niedoborów, upośledzenia układu odpornościowego, a to stanowi przyczynę wielu chorób wieku podeszłego. Źródła srebra dla naszego organizmu są ograniczone. 

  Bakteriobójcze właściwości srebra znane są już od tysięcy lat. Srebro jonowe Ag+ wykazuje działanie bakteriobójcze i stanowi alternatywną metodę leczenia w czasach, gdy skuteczność powszechnie stosowanych antybiotyków i chemioterapeutyków jest coraz bardziej ograniczona. 

  Srebro – zastosowanie

  Srebro ma szerokie zastosowanie w medycynie i posiada dobrze udokumentowaną skuteczność przeciwdrobnoustrojową wobec bakterii, wirusów i grzybów. Badania w wielu ośrodkach jednoznacznie pokazują wysoki wpływ srebra na hamowanie rozwoju mikroorganizmów.

  Srebro wykorzystuje się między innymi w produkcji opatrunków, pomocnych w leczeniu trudno gojących się ran czy odleżyn. Dzięki zastosowaniu cząsteczek srebra zmniejszają się tak rozmiary rany, jak i wysięki i wydobywający się z nich nieprzyjemny zapach. Znaczące działanie srebra wykazano również przy leczeniu odparzeń i oparzeń. Wspomaga ono również leczenie i regenerację zmian skórnych takich jak owrzodzenia, maceracja skóry, otarcia czy zapalenia skóry u dzieci wynikające z długotrwałego noszenia pieluszek.

  Kompleks TIAB znalazł zastosowanie w wyrobach medycznych wykorzystywanych w dermatologii, chirurgii, ginekologii i stomatologii w wielu krajach UE. W Polsce dostępny jest wyrobach medycznych Argotiab spray i Argotiab krem. 

  Krem i spray ze srebrem – zalety

  Do przywrócenia właściwych warunków regeneracji uszkodzonej skóry, zarówno ran, oparzeń, odparzeń, jak i maceracji pomocne są preparaty ze srebrem Argotiab. „Opatrunki ze srebrem” to produkty, które tworzą skuteczną barierę ochronną i wspomagają naturalne procesy odnowy tkanki. Stanowią remedium na trudno gojące się rany – gojenie przebiega w sposób szybki i fizjologiczny.

  Aktywne składniki kremu Argotiab działają dwojako, przyspieszając ziarninowanie ran i jednocześnie zabezpieczając je przed zakażeniem. Krem jest środkiem stosowania miejscowego. Argotiab krem jest rekomendowany przez specjalistów w leczeniu oparzeń I i II stopnia. 

  Opatrunek ze srebrem Argotiab spray to sposób na szybką reakcję w sytuacji, gdy mamy do czynienia z dopiero, co powstałą raną. Sprawdzi się także w przypadku odleżyn, owrzodzeń i ran z wysiękiem. Przyspiesza regenerację i uwodnienie tkanek dzięki obecności kwasu hialuronowego i cząsteczek kaolinu medycznego, usuwających nadmiar toksyn i ograniczających wysięk. Możliwość rozpylenia produktu z odległości to najlepsze rozwiązanie, bo pozwala na higieniczną aplikację leczniczych środków.