Przejdź do treści
Strona główna » Odpieluszkowe zapalenie skóry

Odpieluszkowe zapalenie skóry

    Odpieluszkowe zapalenie skóry to jedno z najczęstszych chorób wieku niemowlęcego i wczesnodziecięcego.

    Przebieg choroby jest najczęściej łagodny i objawia się rumieniem, który wyglądem może przypominać odparzenie. Rana pachnie amoniakiem. Cięższe postacie PZS wiążą się z występowaniem wykwitów skórnych w miejscu przylegania pieluszki.

    Pieluszkowe zapalenie skóry ma charakter złożony i wieloczynnikowy. Głównym czynnikiem wpływającym na pojawienie się tej choroby jest długi kontakt z wilgotnym środowiskiem. Skutkuje to maceracją. Wysypka jest wynikiem drażniącego działania moczu na skórę, a amoniak zawarty w moczu powoduje, że skóra dziecka nie ma możliwości swobodnego oddychania. 

    Grupą wysokiego ryzyka są dzieci przedwcześnie urodzone, ze względu na niedojrzałość warstwy rogowej naskórka oraz noworodki z bardzo niską masą urodzeniową, które mają niższe pH skóry.

    Jak pielęgnować pieluszkowe zapalenie skóry?

    Przede wszystkim skontaktować się z pediatrą. PZS jest dużym wyzwaniem pielęgnacyjnym, bo stanowi dyskomfort zarówno dla opiekunów jak i dla dziecka. Z PZS wiąże się możliwość powikłań. Podstawą jest odpowiednia pielęgnacja: mycie skóry, częste oczyszczanie i dokładne osuszanie.

    Ogromne znaczenie ma także odpowiedni wybór pieluch (unikanie materiałów sztucznych) i częstotliwość ich zmieniania. Również pozostawienie dziecka bez pieluszki przyspiesza ustąpienie objawów. 

    Łagodne formy PZS dobrze reagują na leczenie za pomocą emolientów. W przypadku nasilonego stanu zapalnego bądź powikłanego PZS konieczne jest zastosowanie środków farmakologicznich. Zalecane jest krótkotrwałe zastosowanie słabych kortykosteroidów lub kortykosteroidów w połączeniu z antybiotykami. W PZS nadkażonym gronkowcem należy zastosować zewnętrzne preparaty przeciwbakteryjne. W przypadku nadkażenia drożdżakami skuteczne jest zastosowanie preparatów z jonami srebra (kremy, spraye).

    Najskuteczniejszą formą profilaktyki pieluszkowego zapalenia skóry są dziś przede wszystkim wybór odpowiednich pieluch i częste ich zmiany oraz zachowanie właściwej higieny okolicy pieluszkowej. 

    Jeśli Twoje dziecko boryka się z odpieluszkowym zapaleniem skóry koniecznie sięgnij po produkty, które zawierają w składzie aktywne srebro TIAB np. Argotiab krem, który wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwustrojowe oraz łagodzi wszystkie stany patologiczne skóry.