Lekarze od dawna wykorzystują różne formy srebra w leczeniu trudno gojących się ran. Dzieje się tak ze względu na to, że srebro ma wyjątkowo silne właściwości przeciwdrobnoustrojowe. W ostatnich latach lekarze opracowali nową postać srebra- srebro TIAB. Jest to kompleks, który w swojej strukturze zawiera aktywne jony srebra w połączeniu z dwutlenkiem tytanu, który z kolei odgrywa rolę nośnika, do którego przyłączony jest chlorek benzalkoniowy.
Srebro – bakteriobójcze właściwości
Historyczne zapiski dowodzą, że już w XV wieku stosowaniu azotan srebra, by leczyć rany. W 1775 roku natomiast lekarz Girard używał azotanu srebra do leczenia trądu. Przez kolejne lata srebro zdobywało coraz więcej zwolenników, ze względu na to, że jest to skuteczny środek przeciwbakteryjny do stosowania miejscowego i ogólnego. Niestety pojawienie się antybiotyków mocno ograniczyło jego stosowanie. Nie mniej jednak srebro wciąż pozostaje najlepszym remedium na rany przewlekłe, które dotyczą najczęściej osób w podeszłym wieku, między innymi z miażdżycą naczyń obwodowych, diabetyków ze stopą cukrzycową oraz osoby trwale unieruchomione. Rany te mogą powodować poważne powikłania i zaburzenia związane ze zmniejszeniem przepływu krwi w naczyniach żylnych i tętniczych, zwłaszcza mikrokrążenia. O jakich powikłaniach mowa? Przede wszystkim o występowaniu zmian troficznych skóry oraz gromadzeniu się w uszkodzonych miejscach zbędnych produktach przemiany materii, co może prowadzić do martwicy i owrzodzenia.
Miejscowe leczenie tego typu ran, to leczenie etapowe. W fazie oczyszczania opatrunek powinien wchłaniać wydzielinę z rany oraz zapobiegać rozwojowi zakażenia. W fazie ziarninowania opatrunek ma zapewnić wilgotność oraz chronić tkankę. W fazie naskórkowania natomiast jego zadanie to utrzymanie odpowiedniej wilgotności.
Srebro TIAB – na czym polega?
Opracowane w ostatnich latach srebro TIAB to kompleks, który w swojej strukturze posiada aktywne jony srebra połączone z dwutlenkiem tytanu. Dołączony jest do nich chlorek benzalkoniowy. Główną właściwością tego kompleksu jest zdolność dwutlenku tytanu do przyłączania dużych ilości jonów srebra wiązaniami kowalencyjnymi, co z kolei tworzy strukturę pozbawioną możliwości przejścia srebra Ag+ do formy niejonowej AgO. Oznacza to, że srebro TIAB pozbawione jest srebra niejonowego, które odpowiada za kumulację w tkankach i komórkach. Do kompleksu TIAB wykorzystuje się srebro w formie nanocząsteczek o wielkości od 7 do 45 nm, co ułatwia dostęp drobnoustrojów do komórki. Jony srebra tracą możliwość wymiany gazowej, co prowadzi w ostateczności do śmierci bakterii.
Na rynku medycznym dostępne są produkty wykorzystujące srebro TIAB. Jednym z nich jest wyrób medyczny Argotiab®.
Argotiab® jest dostępny w formie suchego sprayu, który tworzy skuteczną barierę ochronną zapobiegającą maceracji ran, w szczególności ran sączących, Pomaga w przywróceniu prawidłowych warunków fizjologicznych potrzebnych do regeneracji skóry. Dzięki swoim właściwościom hydrofilowym oraz nawilżającym znacząco skraca czas gojenia. Może być stosowany w leczeniu ran, zmian skórnych, otarć, oparzeń i odleżyn.
W aptekach dostępny jest także, zawierający srebro TIAB, Argotiab® krem, który zabezpiecza rany przed rozwojem drobnoustrojów oraz tworzy mikrośrodowisko, które zapewnia optymalne warunki dla gojenia rany. Krem może być stosowany także w przypadku maceracji skóry, odleżyn oraz oparzeń.