Przejdź do treści
Strona główna » Grzybica stóp – wszystko co musisz o niej wiedzieć

Grzybica stóp – wszystko co musisz o niej wiedzieć

  Grzybica stóp to jedna z chorób, która dotyka wiele osób i charakteryzuje się zmianami rumieniowo-złuszczającymi. Najwięcej zachorowań odnotowuje się u osób, które korzystają z basenów czy saun. Niestety jako ludzkość sami stwarzamy warunki dogodne dla rozwoju grzybów np. nosząc przez wiele godzin zakryte obuwie czy przebywając w miejscach, w których łatwo się one rozwijają. Jednym z czynników, które sprzyjają grzybicy są także starszy wiek oraz choroby współistniejące, które leczy się sterydoterapią. Osoby, które nadmiernie się pocą także są bardziej narażone na zarażenie.

  Grzybica stóp – objawy

  Objawami, które powinny nas zaniepokoić są pogrubione, kruche, matowe lub zażółcone płytki paznokci. Dzieje się tak dlatego, że grzybicę paznokci wywołują dermatofity, a rzadziej drożdżaki czy grzyby pleśniowe. Grzybicy stóp (często współistniejącej z grzybicą paznokci) towarzyszy świąd. Dotyka on część podeszwową i międzypalcową stóp. 

  Wyróżniamy dwa rodzaje grzybicy stóp: grzybicę mokasynową w odmianie suchej lub zapalnej. Ta ostatnia jest najczęściej widoczna w przestrzeniach między palcami i objawia się zaczerwienieniem, złuszczaniem lub pękaniem naskórka.

  Grzybica stóp – leczenie

  Kluczowe w leczeniu grzybicy jest jak najszybsze rozpoczęcie kuracji. Dzięki temu szybciej zakończy się ona sukcesem i zapobiegniemy przeniesieniu się zaognionych zmian na większą powierzchnię stopy. W aptece bez recepty dostępne są środki przeciwgrzybicze w różnych postaciach:

   

  Kuracja powinna trwać od tygodnia do sześciu tygodni. W przypadku braku poprawy należy jak najszybciej skontaktować się z dermatologiem.