Przejdź do treści
Strona główna » Gips u dziecka – wszystko co musisz wiedzieć

Gips u dziecka – wszystko co musisz wiedzieć

    Dzieci są bardzo energiczne i żywiołowe, co niestety kończy się tym, że łamią sobie kończyny i trzeba założyć na nie gips. Potrzeba ruchu w ich przypadku jest naturalna i nie możemy się o to złościć czy mieć żalu do dziecka. Możemy jedynie zadbać o to, by w miarę komfortowo przetrwało okres rekonwalescencji.

    Poniżej przedstawiamy poradnik, który pozwoli Ci rozpoznać złamanie u dziecka, pokaże Ci, że gips to nie koniec świata oraz wyjaśni, jak odpowiednio zajmować się urazami tego typu.

    Jak rozpoznać, że gips u dzieci jest konieczny?

    Jeśli usłyszysz charakterystyczny dźwięk łamanej kości podczas upadku, to jest to znak, że Twoje dziecko coś sobie złamało i konieczne będzie zastosowanie gipsu u dzieci. Na pewno będzie też protestowało podczas dotykania i poruszania obszaru urazu. Jeśli chodzi o objawy, to złamanie może często być podobne do stłuczenia czy zwichnięcia. Każdorazowo koniecznie jednak skonsultuj się z lekarzem! Stłuczenia wraz z upływem czasu zmniejszają dyskomfort Twojego dziecka, a w przypadku złamania niestety problem się pogłębia. Jeśli podejrzewasz, że koniecznie trzeba będzie założyć gips u dzieci, to udaj się do szpitala na oddział ratunkowy. Czekanie nie ma sensu, należy interweniować od razu. Lekarz na podstawie wstępnej oceny może stwierdzić, że kość jest pęknięta, ale 100% pewności daje dopiero prześwietlenie RTG. U dzieci rzadko dochodzi do całkowitego przerwania ciągłości kości, najczęściej diagnozuje się pęknięcie czyli częściowe uszkodzenie kości. Jeśli jednak doszło do złamania to lekarz założy Twojemu dziecku gips na około 3-6 tygodni.

    Gips u dzieci i co dalej?

    Gips u dzieci zakłada się nawet w przypadku nieskomplikowanych złamań w obawie przed urazami. Robi się to po to, by chronić kość przed uszkodzeniem, przemieszczeniem, pogłębieniem złamania. Lekarz może zdecydować się na tak zwany lżejszy gips (szynę, która składa się z opatrunku i miejsc wzmocnionych gipsem) lub klasyczny ciężki gips, gdy doszło do poważniejszego urazu. Jeśli koniecznie jest nastawienie kości, to dziecko zostaje wprowadzone w stan znieczulenia. Przez 24 godziny od założenia gipsu dziecko powinno zostać pod Twoim czujnym okiem. W tym czasie dopiero gips twardnieje i łatwo go uszkodzić, ukruszyć czy zniekształcić. Nie wolno go także moczyć, bo może to wpłynąć na jego kształt. Jeśli chcesz zapewnić swojemu maluchowi dyskomfort sięgnij po Hexaflex Protector – specjalny rękaw ochronny, który uchroni gips u dzieci przed zamoczeniem. Po założeniu gipsu lub szyny, przez cały czas trwania rekonwalescencji podczas kiedy noszony jest gips u dzieci zaleca się utrzymanie kończyny powyżej – w przypadku ręki powyżej nadgarstka, w przypadku nogi podczas leżenia powyżej kolana.

    A co po wyleczeniu złamania?

    Po zdjęciu gipsu dziecko może mieć problemy z rozprostowaniem kończyny, dlatego musicie ją systematycznie ćwiczyć. Tylko to pozwoli na powrót do pełnej sprawności. Nie lekceważ tego! Pamiętaj, aby nigdy nie ściągać samodzielnie gipsu – o tym decyduje ortopeda.