Przejdź do treści
Strona główna » Dieta przed operacją

Dieta przed operacją

    Operacje, szczególnie te zaplanowane, to bardzo duży stres dla każdego człowieka. Zabieg chirurgiczny to w końcu forma urazu, po którym organizm potrzebuje sił, aby się odpowiednio zregenerować. Kluczowym elementem takiej regeneracji jest odpowiednio dobrana dieta.

    Należy pamiętać, że u osób z niedożywieniem stwierdza się większą liczbę powikłań oraz wydłużony czas rekonwalescencji.

    Jak się przygotować do operacji?

    Przygotowania do operacji najlepiej rozpocząć 10-14 dni przed zabiegiem. Przede wszystkim należy w tym okresie zadbać o odpowiednie nawodnienie oraz prawidłowo zbilansowane posiłki składające się najlepiej z warzyw, owoców i dobrych tłuszczów oraz białek (mleko, jaja, chude mięso, ryby). Szczególnie istotne w przygotowaniu do operacji jest białko, bo zapotrzebowanie na ten składnik może wzrosnąć nawet o 67%. Jeśli podejrzewamy u siebie jakieś niedobory koniecznie powinniśmy skonsultować swoje wątpliwości z lekarzem i rozważyć przyjmowanie dodatkowych składników mogących uzupełnić w naszym organizmie owe niedobory.

    Europejskie Towarzystwo Żywienia i Metabolizmu zaleca, aby na 5-7 dni przed planowaną operacją chirurgiczną niezależnie od naszego stanu odżywienia wprowadzić dodatkowe doustne wsparcie takimi preparatami odżywczymi, które zawierają argininy, kwasy tłuszczowe Omega-3 i nukleotydy.  

    Dlaczego są one tak ważne?

    Arginina to aminokwas budujący białka w organizmie człowieka. Zdrowy człowiek potrafi wytwarzać ją samodzielnie, natomiast w sytuacjach stresowych i wyczerpujących dla organizmu powinna zostać dodatkowo dostarczona z zewnątrz. Kwasy tłuszczowe Omega-3 stanowią skoncentrowane źródło energii potrzebnej w procesie rekonwalescencji, ale zmniejszają nasilenie odpowiedzi zapalnej, która jest wynikiem ingerencji chirurgicznej. Nukleotydy to związki, które uczestniczą w prawie wszystkich procesach biochemicznych. 

    W okresie bezpośrednio przed operacją eksperci jednogłośnie zalecają maksymalne skrócenie głodzenia. Dzieje się tak dlatego, że głodny organizm to słaby organizm. W dniu poprzedzającym zabieg zalecana jest zazwyczaj dieta lekkostrawna. Jej podstawę stanowią produkty łatwo ulegające trawieniu. Wykluczamy więc z naszego menu produkty bogate w błonnik (pełnoziarniste produkty zbożowe, surowe owoce i warzywa ze skórkami), produkty wzdymające (nasiona roślin strączkowych, kapustne), tłuste i smażone oraz ostre produkty i przyprawy. Niektóre zabiegi operacyjne wymagają stosowania takiej formy odżywiania już kilka dni wcześniej, dlatego warto zapytać o to lekarza prowadzącego. Pokarmy w formie stałej mogą być spożywane najpóźniej między 12, a 18 godzin przed zabiegiem. Okres okołooperacyjny to okres wyjątkowy, a zaniedbania z nim związane mogą być bolesne w skutkach i niemożliwe do naprawy.