Przejdź do treści
Strona główna » Dbanie o stopy z cukrzycą

Dbanie o stopy z cukrzycą

  Dbanie o stopy z cukrzycą to trudne wyzwanie, szczególnie, że jest to bardzo częste i poważne powikłanie cukrzycy. Aby zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia konieczna jest codzienna, dokładna i regularna pielęgnacja stóp.

  Stopa cukrzycowa – czym jest?

  Uszkodzenie naczyń krwionośnych i włókien nerwowych w przebiegu cukrzycy prowadzi bezpośrednio do zaburzeń struktury skóry. Skóra staje się wysuszona, skłonna do podrażnień, łuszczenia się i pękania. Powoduje to powstawanie stopy cukrzycowej i powikłań. Z tego też powodu diabetycy powinni bardzo starannie dobierać kosmetyki i regularnie pielęgnować skórę stóp. Oczywiście podczas zabiegów pielęgnacyjnych powinni bacznie obserwować naskórek, który w ich przypadku trudno się goi i łatwo ulega zakażeniom. 

  Jakie są przyczyny?

  Bezpośrednią przyczyną zespołu stopy cukrzycowej jest polineuropatia, która niestety skutkuje trudniejszym gojeniem ran. Skóra w przebiegu stopy cukrzycowej staje się sucha, pęka i jest podatna na infekcje. Zaniedbanie tych objawów może prowadzić nawet do amputacji stopy.

  Jak pielęgnować stopy?

  Codzienną pielęgnację najlepiej rozpocząć od bardzo dokładnej obserwacji stóp oraz regularnego złuszczania naskórka. Nie należy używać ostrych narzędzi, bo mogą one powodować otarcia czy skaleczenia. Następnie należy przemyć stopy w wodzie z dodatkiem soli odpowiedniej dla diabetyka. Należy jednak pamiętać, że kąpiel trwająca zbyt długo może przynieść skutek odwrotny i powodować wysuszenie skóry. Ważnym elementem pielęgnacji jest dokładne wysuszanie stóp.

  Kremy, których diabetycy używają do pielęgnacji stóp powinny zawierać substancje nawilżające i natłuszczające stopy. Polecamy Waszej uwadze Hexaflex Urea 30, który jest przeznaczony do pielęgnacji skóry bardzo suchej, skłonnej do pękania i łuszczącej się. Zawiera aż 30% mocznika i kwas mlekowy oraz może być stosowany przez diabetyków. Stopy to nie jedyne miejsce, na które może być stosowany – doskonale sprawdzi się także w przypadku przesuszonej skóry na dłoniach, łokciach czy kolanach.

  Pacjenci z zespołem stopy cukrzycowej nie powinni chodzić boso. Należy też pamiętać o doborze odpowiedniego obuwia, które musi być wygodne i o pół numeru większe. 

  Jeśli zauważysz na swoich stopach pierwsze objawy ran czy otarć reaguj jak najszybciej. Sięgnij po Argotiab krem, który stanowi remedium na trudno gojące się rany. Dzięki obecności w składzie srebra TIAB ma właściwości antygrzybicze, antybakteryjne i antywirusowe. Dzięki niemu rany będą szybciej się goić i unikniesz powikłań. Krem Argotiab jest bardzo uniwersalny – sprawdza się także w przypadku oparzeń, odleżyn czy innych trudno gojących się ran.