Przejdź do treści
Strona główna » Co powinno się wiedzieć o kikucie pępowinowym?

Co powinno się wiedzieć o kikucie pępowinowym?

    Czym jest pępek noworodka? To pozostałość po pępowinie, którą był połączony z matką w okresie płodowym. Za pomocą pępowiny otrzymywał od organizmu matki tlen i substancje odżywcze. Po porodzie pępowina zostaje odcięta na około 2 lub 3 centymetry nad brzuszkiem, a na kolejne dwa dni to miejsce jest osłonięte plastikową klamrą. 

    Po wyjściu ze szpitala rodzice muszą odpowiednio zadbać o to miejsce, tak, aby nie doszło do zakażenia czy uszkodzenia. Nie jest to specjalnie trudne, choć wielu świeżo upieczonych rodziców pielęgnacja pępka noworodka przeraża. Najważniejsze, o czym należy pamiętać to to, aby pępek był suchy i czysty oraz aby miał dostęp świeżego powietrza. Czasami z pępka maluszka może wypłynąć trochę krwi. To nic strasznego i nie powinno się tym martwić. 

    Co powinno się wiedzieć o kikucie pępowinowym?

    Kikut pępowinowy może zmieniać swój wygląd: przybierać barwy od biało-niebieskiej, poprzez szarą, na czarnej kończąc. Tuż przed odpadnięciem staje się suchy i twardy. 

    Kikuta pępowiny nie możesz smarować kremami ani maściami. Paradoksalnie sprawiają one, że rana będzie trudniej się goiła. Nie wolno przykrywać go również pieluszką, zaklejać plastrami czy robić jakichkolwiek opatrunków. Blokują one dostęp świeżego powietrza do skóry. Zamoczenie kikuta podczas np. kąpieli nie jest szkodliwe.

    Jak dbać o kikut pępowinowy?

    Przemywaj go wodą z mydłem raz dziennie, a następnie delikatnie wycieraj. Pozostaw nieosłonięty do całkowitego wysuszenia. 

    W żadnym wypadku nie stosuj do pielęgnacji pępka maluszka alkoholu etylowego, fioletu gencjanowego ani jodyny. Możesz sięgnąć jedynie po roztwory do przemywania ran np. Granusept, jeśli noworodek długo znajduje się w pomieszczeniu, w którym panuje spora wilgoć.

    Dbaj nie tylko o higienę maluszka, ale też o swoją. Przed przemywaniem i osuszaniem pępka należy dokładnie umyć ręce. Do oczyszczania używaj jedynie jałowych gazików. Nie rób tego za często. Raz dziennie zdecydowanie wystarczy.

    Nawet jeśli kikut pępowinowy jest zaschnięty i naderwany nie można odrywać go samemu. Odpadnie po jakimś czasie.