Przejdź do treści
Strona główna » Srebro – właściwości

Srebro – właściwości

    Antybiotyki są znane i stosowane w leczeniu ludzi od niemal 60 lat. Ich zadaniem – najprościej rzecz ujmując – jest walka z bakteriami i grzybami, które wywołują choroby dróg oddechowych, przewodu pokarmowego, układu moczowo-płciowego, skóry i błon śluzowych.

    Dlaczego antybiotyki przestały się sprawdzać?

    Całkiem do niedawna (do lat 90.) uważano, że antybiotyki są jednym z największych odkryć medycyny, który rozwiązuje wszystkie problemy zdrowotne wywoływane przez bakterie.

    Miliony lat ewolucji sprawiło jednak, że te małe organizmy zdołały przechytrzyć współczesną naukę i medycynę. O czym mowa? Oczywiście o antybiotykoodporności, czyli zjawisku, w którym bakterie wykształciły w sobie możliwość wytwarzania substancji, które rozkładają antybiotyki, a tym samym stają się odporne na ich lecznicze działanie.

    Niestety nie jesteśmy my – jako ludzkość – w tym procederze bez winy. Nadużywanie antybiotyków, ich stosowanie w sytuacjach, gdzie nie ma konieczności, przerywanie lub skracanie terapii, zbyt małe dawki czy wręcz nadużycie antybiotyków w przemyśle spożywczym… – wszystko to doprowadziło do sytuacji, w której te małe mikroorganizmy udodporniły się na działanie wielu antybiotyków, które miały nas chronić przed ciężkimi schorzeniami.

    Srebro – nowa (lepsza) alternatywa?

    Obecnie naukowcy poszukują nowych antybiotyków i związków, które będą w stanie skutecznie walczyć z bakteriami wywołującymi infekcje u ludzi. Jedną z alternatywnych metod walki z bakteriami jest zastosowanie znanych od wieków metali: platyna, złoto, miedź czy srebro.

    Szczególnie to ostatnie w postaci nanocząstek wykazuje bardzo silne działanie na bakterie, grzyby i wirusy, które potencjalnie odpowiadają za wywołanie wielu chorób u ludzi. Srebro, aby wykazało swój potencjał biologiczny i działanie drobnoustrojowe, musi występować w formie srebra jonowego (Ag +). Dlatego w takiej postaci ma silne działanie, które obecnie wykorzystuje się w leczeniu w trudno gojących się ran, oparzeń czy odleżyn. Związki srebra są wykorzystywane m. in. w kroplach do oczów, opatrunkach, kremach i sprayach w procesie leczenia trudno gojących się ran, a także w postaci kapsułek dopochwowych w leczeniu infekcji intymnych. Zastosowanie nanocząsteczek srebra w postaci sprawdzonych leków i wyrobów medycznych jest bezpieczne, gdyż cząsteczki aktywnego srebra uszkadzają bakterie doprowadzając do ich śmierci i nie czyniąc przy tym szkody dla komórek i tkanek ludzkich. Srebro jest łączone z antybiotykami, dzięki czemu zwiększa ich siłę i spektrum działania.

    Nowa era srebra 

    Srebro właśnie teraz przechodzi swój technologiczny rozwój. Daje to nowe spojrzenie na jego zastosowanie w medycynie. Badania naukowe i dobre rezultaty w leczeniu powodują, że srebro jest coraz częściej wykorzystywane jako naturalny antybiotyk, który z powodzeniem uzupełnia i wzmacnia inne antybiotyki, dzięki czemu te ostatnie mogą służyć dłuższej walce z bakteriami i wywołanymi przez nie chorobami.